Pasirinkite svetainės kalbą:
EN LT RU
Privatumo politika

Kas tai yra katės standartas?

Kačių veislių standartai

 

          Tarptautinė felinologų federacija (FIF'e) yra patvirtinusi standartus, kuriuose aprašoma ideali katės išvaizda.

          Standartu, kaip pagrindiniu dokumentu, naudojamasi kačių parodose teisėjaujant ir vertinant kates, veislininkystėje. Jame aprašoma gyvūno kūno dalių forma, jų santykis, plaukų danga, konstitucija.

          Bendrame katės vertinime nurodomi jos matmenys, proporcijos, apibūdinamas skeletas, galūnių ilgis ir storis, letenėlių forma, uodegos ilgis ir forma,  galvos forma (jos platumas, ilgumas, masyvumas), nosis, žandikauliai, sukandimas, dantys, jų skaičius, kaktos forma, ausų ilgis, plotis, ausų atstumas viena nuo kitos, akių forma, spalva, dydis.

          Vertinant kailį, žiūrima jo struktūros,plauko ilgio, kokybės, spalvos, piešinio, žymių, jų išsidėstymo.

          Didelis dėmesys skiriamas kailio piešiniui. Kailis gali būti: dryžuotas (kaip tigro), meandrinio piešinio (nelyginant marmuras), taškuotas, dėmėtas (primenantis vėžlio kiautą). Yra daugybė šių pagrindinių piešinių kombinacijų.

          Net tos katės, kurių kailiukas iš pirmo žvilgsnio atrodo vienspalvis, be jokio piešinio, apžiūrėjus atidžiau ar kitomis sąlygomis (pavyzdžiui, esant geresniam apšvietimui arba prieblandai), pasirodo esančios margos, rainos ar pan.

          Nereikia painioti baltų kačių su albinosėmis. Šios visiškai neturi pigmento odoje, nosies galiuke, letenų pagalvėlėse, akyse, kurios atrodo raudonos. Nesant pigmento, galimi ir degeneraciniai nukrypimai, pavyzdžiui, kurtumas. Gamtoje dėl natūralios atrankos albinosai neišsilaiko. Jei katės akys mėlynos - ji jau ne albinosė. Beje, baltos mėlynakės katės irgi neapdraustos nuo kurtumo. Įdomu tai, kad dažniausiai baltos katės su skirtingų spalvų akimis negirdi ta ausimi, kurios pusėje yra mėlyna, o ta ausimi, kurios pusėje yra geltona akis, girdi puikiai.

          Visada labai įdėmiai vertinama plaukų danga, kuri yra itin racionaliai gamtos pritaikyta gyvenimo sąlygoms. Plaukų dangą (kailį) sudaro pagrindinis, daug ilgesnis, dengiamasis plaukas, kuris saugo gyvūną nuo nepalankių aplinkos sąlygų, ir trumputis minkštutėlis kaip pūkas poplaukis (povilnis).

          Katės skirstomos pagal plauko ilgį - ilgaplaukės, pusiau ilgaplaukės, trumpaplaukės, beplaukės.

          Katės kailis gali būti banguotas (garbanotas), pavyzdžiui, reksų, arba lygus. Šiurkščiaplaukių kačių irgi būna garbanotų.

          Plauko struktūrai, ilgiui bei spalvai turi įtakos temperatūra. Nors daugeliui atrodo, kad katės spalvą paveldi iš tėvų, bet yra ne visai taip. Pavyzdžiui, gimę Siamo kačiukai (taip pat ir siamo spalvos "colour-point" kitų veislių katės) būna baltutėliai; augant jų spalva keičiasi. Laipsniškai tamsėja nosytė, ausų krašteliai, uodega, letenėlės. Šaltoje aplinkoje augantis kačiukas būna tamsus, o tos pačios vados katinėlis, laikytas šiltai, užauga daug šviesesnis. Mat žema temperatūra sąlygoja pigmento dauginimąsi. Atsivestas kačiukas būna baltas nuo katės šilumos. Vėliau labiau šildomos vietos pilvo srityje lieka baltos, o galūnės, kurioms daug šalčiau,- tamsėja. Kačių augintojai pastebi neįtikimiausių dalykų: jei katė susižeidžia koją ir ji subintuojama, tai iš pradžių bintą nurišus kailiuko spalva toje vietoje būna pakitusi. Kai kurių Siamo kačių kailis pabąla be jokių išorinių traumų. Tai gali atsitikti dėl stresinių situacijų (pasikeitus šeimininkui, gyvenamajai vietai pabąla katės snukutis), po sunkios ligos su aukšta temperatūra. Todėl šias kates, kad jos išlaikytų gražią kailiuko spalvą, reikia itin prižiūrėti. Katei senstant, žemėjant kūno temperatūrai, tamsėja ir kailiukas - tai jokia liga, katė visai sveika.

          Katės skiriasi ir galvos bei uodegos forma.

          Kačių veislių saraše veislė žymima tam tikru skaičiumi bei raidėmis ir trumpai aprašoma t.y. naudojama unikali EMS kodų sistema (sukurta ir patentuota FIFe). Pav.:  mėlynos spalvos britanijos trumpaplaukis žymimas BRI a.

 

 

 

 Atgal
Registracija į LFD "Bubastė" kačių parodas
Carnilove
Acana
Churu
Parama beglobiams gyvunams

Nuotraukos
Daugiau nuotraukų »